EDYTA STEIN ŁĄCZY
Zaproszenie 2021
9 sierpnia 2021 roku będziemy obchodzić 79. rocznicę śmierci Edyty Stein, świętej Teresy Benedykty od Krzyża, Patronki Europy.
Nasze Kościoły i społeczeństwa przeżywają obecnie głęboki kryzys w wielu częściach Europy. Chcemy wykorzystać ten dzień pamięci do spotkania się i poszukiwania wspólnych dróg.
Nie będzie to możliwe bezpośrednio w Oświęcimiu, w dniu 9 sierpnia 2021 r., ale możemy jednak spotkać się inaczej. Dlatego zachęcamy do opowiadania sobie w krótkich filmach, jak inspiruje nas Edyta Stein.
EDYTA STEIN
Edyta Stein urodziła się w 1891 r. w rodzinie żydowskiej we Wrocławiu. Studiowała filozofię w różnych niemieckich miastach. Podczas I wojny światowej była pielęgniarką Czerwonego Krzyża. Po ukończeniu studiów została ochrzczona w Kościele katolickim. Stała się znanym wykładowcą. Kiedy naziści doszli do władzy w Niemczech, wstąpiła do klasztoru Karmelitanek. W 1942 roku została zamordowana w Auschwitz z powodu jej żydowskiego pochodzenia.
Edyta Stein żyła w bardzo niespokojnych czasach, którym przyglądała się uważnie. Poszukiwała i znalazła swój dom w Bogu. „Byłam zawsze daleka od mniemania, że Miłosierdzie Boże mogą wiązać granice widzialnego Kościoła. Bóg jest Prawdą. Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby o tym nie wiedział” (ESGA 3, list 542). Dużo się modliła, czasami przez całą noc, już zanim wstąpiła do klasztoru. Bogu przedstawiła wszystkie obawy o swoje życie osobiste, losy narodu żydowskiego, przyszłość Niemiec, pokój dla Europy i inne sprawy. W Jego Miłości znalazła spokój, jasność i wewnętrzną pewność co do drogi, którą musiała podążać. Z tej perspektywy odpowiedziała na okropności I wojny światowej, powstanie ideologii totalitarnych, coraz bardziej agresywny antysemityzm i słabość kościoła. Chciała wpłynąć na myślenie na uniwersytetach, pedagogikę w szkołach, zaangażowanie chrześcijan w świecie, a nawet na zachowanie Papieża. Kiedy już nie mogła publicznie działać, prowadziła życie modlitewne w klasztorze i powierzyła swój los Bożej Opatrzności, aż do śmierci w Auschwitz.
MY …
Dziś żyjemy w innych czasach, także w wielkiej niepewności. My też jesteśmy poszukiwaczami. Staramy się rozumieć nasze czasy, szukamy Boga i naszej misji na tym świecie.
Wyczuwamy, jak prawdziwe są również dla nas słowa Edyty Stein: „Dziś znowu żyjemy w czasach, które pilnie potrzebują odnowy z ukrytych źródeł pobożnych dusz” (ESGA 20, 120)
W związku z tym prosimy was o trzyminutowe wideo na tematy (pytania mają charakter orientacyjny) : Czym Edyta Stein mnie inspiruje? Mało kto zna całe bogactwo życia i tekstów Edyty Stein. Ale może jakiś aspekt, o którym się dowiedzieliśmy, wzrusza, daje do myślenia, zmieni perspektywę i motywuje. (Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, na której można znaleźć artykuły na temat Edyty Stein, np. zbiór cytatów.) Gdzie dzisiaj widzę cierpienie i niebezpieczeństwo? Żyjemy w innym świecie niż Edyta Stein, mamy inne problemy i wyzwania. Jak wygląda świat, o którym chcemy rozmawiać z Bogiem? Co powinienem zrobić? Może jeszcze nie wiemy, może właśnie o to chcemy pytać Boga, może już wiemy, ale nie mamy odwagi, może już robimy … O co chcę prosić Boga? Czy uda się sformułować kilka słów modlitwy? |
Chcemy zebrać i przekazać wypowiedzi z różnych krajów Europy, z różnych Kościołów, a nawet spoza Kościołów. Jeśli podzielimy się naszymi potrzebami, wezwaniami i nadzieją, może wyłoni się ścieżka, którą będziemy mogli kontynuować razem.
Prosimy o opublikowanie wypowiedzi na waszych stronach internetowych i wysyłanie nam linku do tej strony. Na naszej stronie internetowej opublikujemy listę uczestników projektu wraz z odpowiednimi linkami. Jesteśmy już na duchowej ścieżce przygotowań; swoje wideo możecie opublikować natychmiast, im szybciej tym lepiej. Mamy nadzieję, że najpóźniej z okazji Dnia Pamięci 9 sierpnia 2021 r., wszystkie posty będą online. W przypadku pytań prosimy o kontakt: Manfred Deselaers, email: manfred@cdim.pl.
Ufając wstawiennictwu świętej Patronki Europy
Pozdrawiamy
Ks. dr Manfred Deselaers Duszpasterz na Zagranicę Episkopatu Niemieckiego w CDiM |
Ks. Jan Nowak Dyrektor Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu |